Terapia skolioz metodą FED,
Wykwalifikowani fizjoterapeuci,
Komputerowa diagnostyka kręgosłupa, stóp i postawy ciała
Etiologia powstawania skoliozy jest bardziej złożona niż zwykliśmy słyszeć. Najczęściej jest to zbiór nakładających się na siebie czynników środowiskowych, społecznych, cywilizacyjnych oraz skłonności genetycznych. Prócz znanych nam wszystkim problemów ciężkich plecaków i toreb noszonych na jednym ramieniu oraz przyjmowanie przez dziecko nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia – zarówno w szkole jak i w domu (przed telewizorem czy komputerem).
Problem wad postawy jest dużo szerszy niż mogłoby się to wydawać. Lekarze ostrzegają, że krótkowzroczność (wada wzroku) nie zdiagnozowana lub korygowana źle dobranymi okularami może również być jedną z przyczyn błędów postawy. Nadwaga i otyłość u małego człowieka również sprzyja rozwojowi wad postawy. Pierwszy okres rozwoju wad postawy charakteryzuje się głównie zmianami strukturalnymi w mięśniach. Słabe mięśnie nie poradzą sobie z tak ważnym zadaniem jakim jest pionizacja całego ciała. Dlatego tak ważne jest aby nasze pociechy miały zapewnioną codzienną dawkę aktywności fizycznej. Swobodna aktywność dostosowana do wieku dziecka to najlepsze ćwiczenia profilaktyczne dla kręgosłupa.
Jako rodzice musimy mieć świadomość, że wiele schorzeń kręgosłupa wywołują czynniki psychologiczne oraz społeczne. Większość przypadków skoliozy stwierdza się w grupie wiekowej 13-18 lat, a więc w trudnym dla młodzieży okresie dojrzewania. Należy zauważyć też, że problem ten dotyczy częściej dziewczynek niż chłopców. Najlepszą profilaktyką w tym wypadku będzie pomóc dorastającemu dziecku w znalezieniu drogi prowadzącej do samoakceptacji naturalnych zmian zachodzących w jego ciele (takich jak na przykład powiększanie się piersi u dziewczynek), nie zawstydzanie dziecka, walka o jego poczucie własnej wartości.
Profesor Wiktor Drega w podręczniku Ortopedia i rehabilitacja w rozdziale dotyczącym profilaktyki pisał Dobra postawa jest wyrazem zdrowia i harmonii w budowie ciała. Wszystko co narusza podstawy zdrowia i burzy harmonię budowy narządów ruchu jest potencjalnym niebezpieczeństwem dla dobrej postawy i powinno być zwalczane.
Na skłonności genetyczne naszego dziecka nie mamy wpływu lecz jego rozwój jest w naszych rękach. Pamiętajmy słowa profesora Dregi, które głoszą, że podstawowym czynnikiem profilaktyki wad postawy jest stworzenie dzieciom dobrych warunków dla rozwoju i chronienie przed chorobami przewlekłymi.