Terapia skolioz metodą FED,
Wykwalifikowani fizjoterapeuci,
Komputerowa diagnostyka kręgosłupa, stóp i postawy ciała

Gorsety ortopedyczne z Hiszpanii • e-mail: info@metodafed.pl • Tel. +48 667-699-899

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Kształtowanie prawidłowej postawy dziecka zaczyna się na bardzo wczesnym etapie życia.Rodzice muszą dbać o plecy swojej pociechy już w okresie noworodkowym. Odpowiednio twardy materac dziecięcego łóżeczka, płaska poduszka lub w ogóle jej brak, częste układanie dziecka w leżącej pozycji na brzuszku, sadzanie malucha, gdy już samodzielnie opanuje czynność siedzenia to pierwsze kroki na dobrej drodze po zdrowy kręgosłup. Ale droga ta jest niezwykle długa – trwa całe dzieciństwo i okres młodzieńczy.

Jako rodzice staramy się, aby dawać naszym dzieciom to co najcenniejsze, a zdrowie stoi na czele hierarchii tych wartości. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie ochronić potomstwa przed chorobami cywilizacyjnymi, a w szczególności przed wadami postawy. Za krytyczny punkt w rozwoju dziecka i jego kręgosłupa lekarze uznali wiek rozpoczęcia nauki szkolnej czyli 6-7 lat. Wtedy to właśnie z bezpiecznego i aktywnego środowiska przedszkolnego mały człowiek trafia do szkolnej ławy, gdzie codziennie spędza w pozycji siedzącej i bez ruchu średnio 4-5 godzin. Obecne badania wykazują, że w Polsce z problemem wad postawy boryka się nawet do 60% dzieci i młodzieży, w tym około 24% stanowią schorzenia przewlekłe.

Według badań przesiewowych wykonywanych przez szkolne pielęgniarki najczęściej występującymi wadami postawy wśród dzieci i młodzieży są:


Ponadto od kilku lat wzrasta odsetek dzieci cierpiących z powodu otyłości i nadwagi. Zbyt duża masa ciała w wieku rozwoju małego człowieka bezpośrednio wpływa na pogorszenie się stanu kręgosłupa oraz doprowadza do nieprawidłowej postawy.

Powrót